1. díl rady z praxe:


Jak na akustiku v zasedačce? Aneb jediný článek, který jste potřebovali znát, než začnete navrhovat.


To, že zasedačka je středobodem vesmíru každé firmy, je jasné. To, že zde padnou ty nejvíc důležitá rozhodnutí, to je samozřejmé. To, že tu zkušený ejč-árista udělá nejedno světové školení je jen třešnička na dortu. No, tak to by opravdu chtělo mít tu zasedačku "vyladěnou".

Protože jsme si prošli desítky, možná stovky, zasedaček, kde byla strašná ozvěna a museli jsme je proto upravovat, tak jsme si řekli: "A dost!". Dali jsme hlavy dohromady a přinášíme rady z praxe, které jinde nenajdete. Když se jich budete držet, tak máte jistotu, že interiér bude fungovat správně.


Navrhujte zasedačky a kanceláře, tak aby v nich bylo rozumět každé slovo :-)


1) jak se bude prostor používat?

Promyslete, jak se bude prostor používat. Bude sloužit pro jednání "jeden na jednoho"? Nebo v něm budete organizovat porady, či v něm chcete využívat prostorové mikrofony na video-meetingy? Možná má sloužit jako tlachárna pro menežment? To je to nejdůležitější, co je třeba zohlednit. Velikost a půdorys, samozřejmě, také hraje svoji roli. Bude některá stěna prosklená? Bude stůl centrální nebo umístěný u stěny? Zvažte všechny tyto možnosti, ať víte, co s tím dál.


2) strop je top 

Zvuk se šíří odrazem od stěny a plochy stolu především směrem do stropu a vrací se nám zpět (tím vzniká ozvěna). V první řadě je tedy třeba myslet na strop. Pokud není možné zvolit plnoplošné řešení - se vzduchovou mezerou a vloženou výplní - tak je doporučeno mít strop pokrytý pohltivými prvky z alespoň 45-65% z jeho celkové plochy. Při použití akustických prvků na strop platí, že čím jsou níže ke stolu, tím může být plocha panelů menší. Pokud máte omezenou možnost pro zavěšení prvků, snažte se je soustředit právě nad stůl nebo na místo, které bude nejvytíženější.


3) sklo, náš třídní nepřítel

Skleněné plochy jsou nejvíce odrazivé, tedy zvyšují efekt ozvěny skoro dvojnásobně oproti standardní sádrokartonové stěně. Před každou skleněnou plochu nezapomeňte navrhnout záclonu nebo přímo závěs. Zde se řídíme tím, že čím hutnější látka, tím má lepší vlastnosti. Ale i obyčejná záclonka udělá dobrou službu. Akustický závěs řešte pouze tehdy, pokud musíte splnit požadavek na nehořlavost. Jinak budete zbytečně vytahovat z peněženky klientů peníze navíc.

4) stěna - aspoň jedna

Klasickou chybkou je umístěný panelů na špatnou stěnu. Nejčastěji vídáme aplikaci na TV stěně, i když hovory kolegů probíhají směrem k jiné stěně. A právě na ty se zaměřte. Alespoň jedna z nich by měla být pohltivá (s akustickým obkladem). Když nemůže být obklad celoplošný, dejte ho spíše do horních 2/3, nebo do výšky nad stůl (nad 90cm). Pokud budete mít akustický strop a závěs, pak jedna stěna bude tak akorát. Dvě by už mohly být moc a vzniká efekt nulového odrazu, čemuž říkáme "jako pod vodou". A interiér je pak přetlumený.


5) útulnost - to jsou body navíc

Čím více prostor "zabydlíte", tím lépe. Komoda, knihovna, čalouněné židle, květiny, dekorace, obrazy, zkrátka cokoliv, co rozbije jednotvárnost prostoru, přispívá k přirozenému prostředí.


6) úzká - nudle to má jinak

Pokud však vysněná zasedačka připomíná spíše úzkou nudli, tak je třeba primárně řešit obklad dvou podélných stěn. Strop je v tu chvíli až na druhé koleji.


7) jak je to vlastně s tím měřením?

Setkáváme se s názorem, že změření prostoru = navržení ideálního řešení.To je sice pravda, ale vzhledem k nepřebernému množství designových a technických variant materiálů se dá říci, že stejného výsledku lze docílit 300 různými typy vzhledů. Chcete zasedačku s motivem dřeva nebo snad potiskem taťky Šmouly? Odlišné designy, přitom to bude znít technicky stejně. Je tedy dobré nejdříve zkonzultovat vzhled, funkci a rozpočet. A poté najít vhodné materiály. Na závěr tohoto procesu si můžete nechat prostor změřit nebo vypočítat. Součástí kalkulací bývá i výsledný efekt snížení ozvěny.

No, a co když už zaplatíte za tuto akustickou studii a vy se dozvíte, že doba dozvuku nebude například původních 0,9s, ale bude mít parádních 0,6s? Co to znamená? Půlka planety vůbec netuší, co tím chtěl básník říct. Myslíme si proto, že je nejlepší si rozdíl poslechnout a proto jsme připravili ukázku, jak zní místnost před úpravou akustického stropu, při aplikaci a následně po kompletním vyladění interiéru. To uvede klienta do reálné představy, co kupuje.


odkaz na videa: "poslechni si rozdíl před a po úpravě"

https://drive.google.com/drive/folders/11rejAGUEUpkPr8FY84jxwEMoE6kyx6dJ?usp=drive_link


nejste si jisti, poradíme

Pokud potřebujete poradit konkrétně s vaším projektem, tak se na nás obraťte. Každý prostor je trochu jiný a je třeba k němu přistupovat individuálně. Rádi pomůžeme, protože jsme si dali za cíl zlepšovat pracovní prostředí v Česku a na Slovensku. Hodně zdarů a věřím, že teď už se vám bude koukat na akustiku trochu lépe.

Zdroj: TZ Acutec