pátý největší výceúčelový komplex na světě od architektů Fabris a Partners

lokalita: Alžír


Ambiciózní nové mezinárodní konferenční centrum italské architektonické kanceláře Fabris & Partners v Alžíru naslouchá krajině. Písek zde není problém, protože arogance vytváří cestu k respektu-jak k bezprostřednímu geografickému kontextu plnému dun, tak k formálnímu jazyku místní kultury. "Nechtěli jsme, abychom při vkládání tohoto velkého objemu do krajiny udělali obrovský dopad," říká partnerka Valentina Fabris z místa o rozloze 220 000 metrů čtverečních ve Středomoří.

"Forma budovy je definována střechou s tekutým tvarem," vysvětluje Fabris, "která je v souladu se zvlněným pohybem dun." Vytvářejí tlumený, zemitý chromatický jazyk.

Stejně jako neustálé přesouvání nedalekých písků, i interiér tohoto významného projektu byl vyvinut tak, aby reagoval na neustále se měnící potřeby jeho uživatelů. Koncipovaný ze série vysoce flexibilních prostor, které lze rozdělit nebo otevřít-nejen v horizontálním, ale i ve vertikálním-místě bylo navrženo pro pořádání konferencí a kongresů na mezinárodní úrovni, stejně jako logisticky složitých banketů a expozice.

S 6000 místy v hledišti a konferenčním sálem, stejně jako nespočet dalších víceúčelových prostor, včetně banketových místností, restaurací, výstavních prostor, kanceláří a dokonce i televizní studia, jsme tady rozhodně v superlativní lize.

Velké prostory, však představují problém, který se během procesu vývoje návrhu musí včas řešit a to je akustika. Studio Fabris & Partners oslovil již v době plánování oslovil pro řešení akustiky světově známého výrobce z Itálie, který má dlouhodobé zkušenosti s řešením akustiky v takovém rozsahu.

"Potřeba vysoce výkonných produktů, které dodávají akustiku, estetiku, zdraví a bezpečnost, nás vedla k výběru Fantoni jako partnera pro vývoj akustického projektu," říká architeck Fabris. "Jejich výrobky jsou flexibilní a univerzální, což jsou vlastnosti, které architektům umožňují rozsáhlé možnosti návrhu. Je to ideální produktová řada, která kombinuje vysoký standard estetiky s vysokou úrovní technického výkonu a zároveň je udržitelným řešením."

Na stěnách hlavního hlediště bylo instalováno panelové obložení 4akustik z frézované MDF, jehož perforace o průměru 5 mm poskytuje bezkonkurenční tlumení zvuku v celém frekvenčním rozsahu. Hladké stropní panely mezitím také s dubovým povrchem vytvářejí optimální rovnováhu mezi odrazem zvuku a absorpcí.

V konferenčním sále, který je vybaven mechanismem, který umožňuje zvednutí celého konferenčního portálu a jeho 750 míst k sezení, což odhaluje sál pod ním, byl implementován komplexní akustický design. Na zakázku vyrobené vrtané obložení bylo navrženo tak, aby vytvořilo opticky propracované a technicky vyspělé prostředí, vizuálně souvislé s mnoha veřejnými prostory CIC, kde byl také instalován stejný produkt. Taková přizpůsobivost umožňuje konzistentní a nekompromisní architektonickou vizi.