S respektem k průmyslové revoluci

lokalita: Miláno, Itálie


Ateliér Maurizio Varratta Architetto provedli přestavbu výroby a sídla společnosti Prysmian Group v Miláně. Budova poskytla příležitost inovovat základní pracovní postupy. Rozsáhlý prostor - 12 000 m² kanceláří a 1 200 m² skleníků - byl navržen pro přibližně 600 zaměstnanců. Většina povrchu je otevřený prostor (69%), a to i pro vedení. Zbytek prostoru slouží k pomocným účelům: zasedací místnosti (12%) a rozbočovače (19%) nebo jinými slovy skleníky plné výšky, které spojují tři bloky a poskytují zimní zahrady pro pořádání neformálních setkání.

Pracovní postupy společnosti Prysmian byly skutečně revolucí: dříve bylo pouze 6% sídel společnosti navrženo jako otevřené prostory; většina operací společnosti byla prováděna v uzavřeném prostředí. Což vedlo k zamyšlení nad řešením akustiky a to v komplexním rozsahu pro jednotlivé sekce. Pro spolupráci architekti využili zkušeností od italského výrobce akustických prvků, který je v tomto ohledu světová špička a spolupracoval s nimi již na projektové části.

Akustika otevřených prostor nebo naopak zasedacích místností je naprosto odlišná a je třeba s ní pracovat. Pokud potřebujete sjednotit akustický útlum v širokém rozsahu, potřebujete vzájemnou kombinaci různých prvků, které pohlcují i odrážejí zvukové vlny. Vhodné jsou například desky z mdf, které jsou dostatečně perforované.

Prostory tedy dobře slouží svému účelu a celá přestavba byla oceněna mnoha architektonickými portály.