Proč je důležité akustické měření a jak díky němu může ušetřit ?

Setkáváme se s dotazy na jednotlivé materiály pro snížení ozvěny v různých typech místností, jako je zasedačka, open space kanceláře, vstupní hala, nebo například restaurace. Jaký je však ten správný materiál pro danou místnost? Jako zvolit aplikaci ? Když blíže přihlédneme na technická data jednotlivých materiálů jako jsou desky z dřevní vlny a cementu, recyklovaných PET, nebo skelných vláken, zjistíme že útlum označovaný jako aw je často velice podobný s hodnotou okolo 0,9 ( tedy 90% zvukových vln se pohltí a 10% se odrazí). Důležitým aspektem je však také graf při jakých Hz jsou hodnoty dosahovány. Bezpochyby velkou část útlumu pak tvoří způsob a místo aplikace, zda bude materiál na stropu se vzduchovou mezerou, nebo kontaktně na stěně dosáhneme u stejného produktu rozdílných výsledků i když zaplatíme stejně.

Může být pro Vás vhodným krokem provést proměření dané místnosti, kde zjistíte, jak (dlouhá) je aktuální ozvěna tzv. dozvuk místnosti. Tím lze dobře určit vhodnou aplikaci a vybrat vhodné materiály jak technicky tak designově.

Často není třeba plnoplošná aplikace, ale stačí částečná například svěšením desek lokálně, to vám může ušetřit spoustu peněz i případné rozčarování z nepovedeného výsledku. Obecně platí, že optimální doba dozvuku v kancelářích je 0,6 - 0,8s (dle velikosti prostoru) ale například v otevřeném open space i 1,5s může být dobrá hodnota. Faktorů které dobu dozvuku ovlivňují je vícero.

Pokud máte s ozvěnou problém, nejprve je třeba se zaměřit na strop, zde dochází k největší kumulaci ozvěny, poté stěny, potažmo skleněné plochy, které jsou velice odrazivé. Pro snížení (pohlcení zvuku) je třeba mít v místnosti materiály které tomu pomáhají, tedy často pomohou i závěsy, látkové paravany na stoly, ale například i knihovna která je správně umístěná.

Pro všechny zájemce o prověření aktuálního dozvuku (ozvěny) provádíme  měření a akustické studie. 

text: Stanislav Beránek