Jak se řeší akustika v kancelářích, které vyhráli prestižní ocenění kanceláře roku? Zeptali jsme se Stanislava Beránka ze společnosti ACUTEC, aby nám prozradil více o vítězném projektu. 


Již sedmý ročník soutěže kanceláře roku ukázal na vysokou kvalitu tuzemských interiérů. Je dlouhodobě vidět, že firemní prostory zažívají opět dobré časy. Protože i letos bylo opravdu z čeho vybírat. Kanceláře už dávno nejsou šedo-bílé. Dnes to v nich hraje všemi barvami a materiály, které musí nejen dobře vypadat, ale ještě lépe sloužit.  A je jasné, že akustika je jedním z oborů, kterému je třeba se věnovat. Jak na to, jsme se zeptali Stanislava Beránka zakladatele firmy ACUTEC, která byla právě u vítězného interiéru v kategorii velké kanceláře, které vyhrála HEUREKA Group. 

zdroj foto: databáze kancelářeroku.cz / Tetris db / ACUTEC


Jak jste se dostali k projektu, který získal prestižní ocenění?

Dlouhodobě se snažíme našim partnerům a architektům, být k dispozici po celou dobu projektu, a to včetně jeho návrhu. Kde je možnost doporučit vhodná akustická opatření. Návrh a fit-out pro Heureka Group, řešila mezinárodní firma Tetris db, které vděčíme za skvělou spolupráci.

Kde začít, když je aktuálně k dispozici tolik možností?

Jsme sice specialisté na prostorovou akustiku (tj. ozvěnu), takže každý očekává že všude budeme doporučovat "pěnové jehlany". Ale vzhledem k tomu, že se v interiérech pohybuji více tak 15let, tak se díváme na akustiku úplně z opačné strany. Nejprve řešíme vzhled a k tomu hledáme vhodné materiály.

To jste určitě využili i na tomto projektu, kde je použitý motiv vlnitého plechu.

Na Heuréce jsme byli přizváni právě z pohledu funkce a vzhledu. Interiéru vévodí prvek klasického vlnitého plechu ve funky barvách, který probíhá celým prostorem. To je celkem noční můra z pohledu rezonance a odrazu zvuku (tj. vysoké ozvěny). Naše portfolio výrobců, které zastupujeme se stále rozrůstá a máme jich aktuálně více jak třicet. Po diskusi s architekty jsme zvolili desky z recyklovaných PET, které se zakázkově upravovali na obdobnou profilaci a formát, jakou má právě plech. Tyto desky však mají výborné pohltivé vlastnosti, a tak je bylo možné aplikovat do všech zasedaček, meetingovek a telefonních boxech. Tam fungují jako klasické akustické desky. Barevnost pak byla alchymie, ale myslím že se to povedlo a panely dobře navazují na barevný vlnitý plech.Je zajímavé, že tento materiál jsme nikde předtím neviděli.

Na české poměry šlo o největší rozsah tohoto materiálu. No není náhoda, že jde o vítěze v kategorii velké kanceláře.

Co vás překvapilo v průběhu realizace?

Máme takovou nevýhodu, že naše prvky jdou v harmonogramu úplně až na konec spolu s nábytkáři. Takže není prostor pro chyby, nebo zpoždění. Jsme to my, kteří ve finále musejí občas dohnat, to co se někde promeškalo. Tady nás ovšem příjemně překvapila organizace celé stavby ze strany Tereisu db (generální dodavatel interiérů), kde se jelo podle harmonogramu a tak jsme měli dostatek času na doladění detailů a návazností.

Mohou se na vás obrátit i zájemci o menší projekty?

Ano, samozřejmě. Ačkoliv privátní klienty prakticky nebereme a doporučujeme případně naše partnery, kteří se zabývají ozvučenými prostory. Snažíme se naše zkušenosti sdílet především s architekty a projektanty, kde vnímáme velký zájem. Naši klienti jsou specialisté v oblasti na fit-out, stavební a interiérové firmy z Česka i Slovenska. Náš dlouhodobý cíl je pomáhat a zlepšovat interiéry a pracovní prostředí. Ačkoliv aktuálně narážíme na personální limity.

A co na závěr?

Gratuluji k hodnotnému ocenění a jsem rád, že jsme se mohli podílet na zajímavém projektu, který nám přinesl mnoho zkušeností, které můžeme předávat dál. Takové to výzvy nám totiž ukazují nové možnosti v oboru prostorové akustiky. 


Pod čarou:

Pokud právě řešíte projekt, kde je třeba mít akustická opatření můžete se obrátit na odborníky z firmy ACUTEC, kteří Vám rádi poradí. Nabízejí souběžně také služby měření a akustické studie. Zastupují a dovážejí výhradně evropské výrobce, kteří jsou lídry v dané oblasti. Vybírat můžete od heraklitových desek, dřevěných lamel, kovových podhledů po oceněné desky z recyklovaných PETek. Jejich produkty získali mnoho ocenění. Unikátní je právě záběr, díky kterému Vám mohou vhodně poradit.


Zdroj: TZ Acutec