muzeum Budapešť

lokalita: Maďarsko

Etnografické muzeum v Budapešti je významným specializovaným muzeem na evropské úrovni. Nyní, po otevření nové budovy v roce 2022, se stalo jedním z nejmodernějších etnografických muzeí na světě.

Kromě sbírky čítající kolem 225 000 národopisných předmětů jsou ve sbírkách muzea výjimečné fotografické a filmové materiály, rukopisy a nahrávky lidové hudby. Vedle cenných památek maďarské lidové kultury je v muzeu umístěna největší sbírka národopisných předmětů reprezentujících lidové kultury vzdálených kontinentů v regionu. Tyto předměty pocházejí od 17. století do současnosti a zobrazují každodenní život, lidskou existenci a vztahy mezi komunitami v jejich nesčetných různých podobách.

Přes jeho prestiž a odborné uznání měl dlouhý boj o vhodnou budovu významný dopad na prvních 150 let Etnografického muzea. Když se muzeum v březnu 2022 zmocnilo svých nových prostor, tento boj definitivně skončil.

Nová budova byla postavena u vstupu do městského parku, jedné z nejstarších zelených ploch v Budapešti, podle návrhu společnosti Napur Architect. Dvě křídla budovy sledují křivku o průměru 1 kilometru a podpírají střešní zahradu osázenou různými keři a trvalkami, která se zvedá do výšky korun okolních stromů. Téměř 7000 metrů čtverečních výstavní plochy pod úrovní terénu bude hostit dočasné i stálé expozice. Nad ním se nachází knihkupectví, restaurace, knihovna, dokumentační centrum, co-workingové zázemí, návštěvnické centrum, centrum akcí a interaktivní muzeum pro děti, díky čemuž je muzeum významným dějištěm města. kulturní život.